Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

Burmistrz Stanislaw Piechula

Bardzo się cieszę, że pomimo zimowych trudności nasz pierwszy numer Gazety Mikołowskiej dotarł do Państwa.

Gdyby któregoś miesiąca nie dotarł, proszę pytać listonosza lub kontaktować się z Pocztą Główną, gdyż obecnie gazeta powinna trafić pod każdy adres w Mikołowie. W styczniu najtrudniejszy z pewnością był kolportaż i rozniesienie ponad jednej tony gazet, za co bardzo dziękuję wszystkim Pracownikom Poczty.

Źródło informacji
Gazeta Mikołowska staje się obecnie jedynym źródłem informacji w naszej Gminie, które trafia do każdego domostwa, zapewniając wszystkie najważniejsze wiadomości. Jestem wdzięczny Państwu za pierwsze podziękowania, ale też za uwagi oraz sugestie co do jej zawartości. Z pewnością będziemy ją wspólnie udoskonalać, by nasze czasopismo stawało się coraz lepsze i zawierało to, czego najbardziej oczekujemy. Każda opinia i podpowiedź będzie mile widziana.
Choć jestem fanem Internetu i chciałbym, byśmy wszyscy byli stale w kontakcie elektronicznym, co pozwoliłoby na bieżącą i najtańszą wymianę informacji, to wiem, że do znaczącej części naszej społeczności z różnych powodów nie docierają informacje, które na stronach internetowych i mediach społecznościowych zamieszczamy. Dlatego też tę lukę powinna zapełnić gazeta, która będzie co miesiąc docierać do wszystkich mikołowian.
Bardzo zależy mi na tym, by każdy mieszkaniec wiedział jak najwięcej o naszym wspaniałym mieście, rozumiał mechanizmy, które decydują o jego rozwoju, znał powody podejmowanych decyzji, wiedział, jakie mamy plany na przyszłość. Chcąc razem z Państwem jak najlepiej kierować naszym Mikołowem, musimy posiadać jak najlepszy kontakt i podobną wiedzę, przynajmniej w podstawowym zakresie. Dopiero w takiej sytuacji będziemy mogli rzeczowo i realnie dyskutować o możliwościach realizacji potrzeb i oczekiwań mieszkańców, zależnych od ograniczonych możliwości finansowych miasta, a nie tylko od dobrych chęci włodarzy i mikołowian.

Prawie o wszystkim decyduje budżet
Zdecydowana większość naszych planów i oczekiwań związana jest z budżetem i środkami finansowymi. Chciałbym, by Państwo wiedzieli jak kształtują się finanse naszego miasta oraz na co nas stać w krótkiej i długiej perspektywie czasowej. Warto znać podstawowe mechanizmy finansowe i zależności pomiędzy wydatkami z budżetu. Wiedzieć, w jaki sposób gospodarować finansami, by było nas stać na więcej inwestycji i remontów, byśmy mogli się jako miasto rozwijać, by nie popadać w stagnację i zastój w sytuacji, gdy wydatki bieżące zaczną pochłaniać całe dochody.
Różna jest wiedza i zainteresowanie mikołowian swoim miastem, dlatego też pozwolę sobie prezentować Państwu Mikołów w ważnych liczbach i aspektach, na które moim zdaniem należy zwrócić uwagę. Dla ułatwienia pozwolę sobie w tych informacjach na pewne uproszczenia i zaokrąglenia, a Państwa proszę o poświęcenie swojego czasu na zapoznanie się z tym materiałem.

Jaki jest i ma być ten nasz Mikołów?
Pierwsze odpowiedzi na te pytania zawarłem w swoim programie wyborczym. W tym roku zamierzamy przygotować szczegółowe opracowanie o stanie Mikołowa, a także rozpocząć prace nad opracowaniem strategii jego rozwoju. Wykorzystując możliwość dotarcia do wszystkich z Państwa każdego miesiąca, pozwolę sobie zawsze przekazać informacje ważne i ciekawe, a z zainteresowanymi chętnie rozwinę tematy w Internecie w bieżącej i nieograniczonej miejscem dyskusji na swojej stronie Facebooka. Przypomnę, że zawsze jestem dostępny elektronicznie oraz w wyznaczonych dniach w urzędzie.
Tak więc przechodząc już do Mikołowa, trzeba stwierdzić, że mieszkamy we wspaniałym mieście, z którego możemy być dumni. Z uwagi jednak na wiele wcześniejszych decyzji, analizując nasze możliwości i obecną sytuację, staramy się rozwijać Mikołów jako zielone, czyste i estetyczne miejsce, w którym się dobrze mieszka i które spełnia potrzeby mieszkańców w najlepszy sposób, na jaki nas stać i w zakresie na jaki mamy wpływ.

Z uszanowaniem
Burmistrz Mikołowa
Stanisław Piechula

 

Jak wygląda Mikołów w najważniejszych liczbach?

Mikołów leży na obszarze prawie 80 km2, liczy 40 tys. mieszkańców, a roczny budżet wynosi obecnie około 220 mln zł. Niestety, po czasach moich poprzedników mamy największe dopuszczalne zadłużenie, które wynosi prawie 56 mln zł. Koszty i bieżące potrzeby miasta kształtują się na takim poziomie, że z własnego budżetu na inwestycje pozostaje nam w granicach 10 - 12 mln zł rocznie na całe nasze miasto. Wiedząc o tych najważniejszych danych, musimy w swoich planach mierzyć siły na zamiary. Ponadto stale zdobywamy zewnętrzne dofinansowania, jednak na wiele naszych potrzeb nie ma dofinansowań i np. chcąc wybudować przedszkole (około 6 mln zł), rozbudować szkołę, wyremontować drogę, itp., musimy liczyć tylko na siebie. Duże znaczenie ma także rozległość miasta, liczebność dróg, konieczność powielania wielu rzeczy w 5 sołectwach i dzielnicy, natomiast wiele różnych oczekiwanych aczkolwiek drogich i generujących stałe koszty inwestycji w przeszłości, spowodowało znaczący wzrost stałych kosztów funkcjonowania miasta.
Dla porównania Katowice mają tylko 2 razy większą powierzchnię, za to 7,5 razy więcej mieszkańców i 9,5 razy większy budżet (165 km2/300 tys./2,1 mld zł), Tychy natomiast są wielkości Mikołowa, mają ponad 3 razy więcej mieszkańców i 4,5 razy większy budżet (82/132/1 mld), natomiast Łaziska są 4 razy mniejsze, ale mieszkańców mają tylko 2 razy mniej i budżet tylko mniejszy o połowę (20/22/110).
Z tych liczb i obecnej sytuacji wynika wiele bardzo ważnych faktów. A mianowicie Mikołów jest rozległym, zielonym miastem z zabudowanym centrum i rozległymi sołectwami oraz dzielnicą, w których buduje się coraz więcej domów i do których sprowadza się coraz więcej nowych mieszkańców, nadal pracujących w sąsiednich miastach (Katowicach, Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Tychach). Mikołowscy rolnicy zabiegają o przekształcanie coraz większej ilości terenów rolnych na budowlane, chociaż jest ich już tyle w planach zagospodarowania przestrzennego miasta, że Mikołów mógłby być 100 tysięcznym miastem. Powoduje to rozproszoną zabudowę, a co za tym idzie - ciągłą potrzebę rozbudowy dróg, kanalizacji, budowy lub powiększania szkół, przedszkoli, itd.
Niestety, za napływem mieszkańców i związanymi z tym potrzebami nie idzie odpowiedni wzrost dochodów miasta z podatków, gdyż wielu nowych mieszkańców nadal płaci je w miastach, z których się przyprowadzili, a jednocześnie korzysta z wszystkiego, na co idą podatki mieszkańców płacących je w Mikołowie. W związku z tym proszę i apeluję do wszystkich mieszkańców Mikołowa, by płacili podatki w Mikołowie, gdyż od tego zależy możliwość realizacji naszych planów. Nie jesteśmy w stanie spełniać potrzeb i oczekiwań bez odpowiednich środków finansowych. A poza tym po prostu warto dokładać swoją cegiełkę do budowy naszego wspólnego domu, jakim jest Mikołów.

 

KALENDARIUM

NA AFISZU

31.01.2019 plakat 00122.02.2019 plakat2 001 

 17.02.2019 plakat 00111.02.2019 plakat

22.02.2019 plakat2 00203.02.2019 plakat 002

13.02.2019 plakat00122.02.2019 plakat2 003

17.02.2019 plakat 00417.02.2019 plakat 005

Przewiń na górę