Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

felieton

Wakacje dobiegły końca i powoli luźne, letnie tematy zaczynają ustępować miejsca poważnej problematyce finansowej czy inwestycyjnej.

Zanim jednak to nastąpi, chciałbym przedstawić Państwu zagadnienie, które przewija się w moich codziennych kontaktach z mieszkańcami naszego miasta.

Fundusz Solidarności
Nieraz słyszałem zapytania mieszkańców, po co jest Metropolia i co ona nam daje? Jaka jest rola Mikołowa w tym związku? Minęło już sporo czasu, odkąd Mikołów jest częścią Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i może teraz, po dwóch latach, jest dobry moment na małe podsumowanie.
Pierwszą rzeczą, o jakiej warto wspomnieć, to funkcjonujący od 2018 roku Fundusz Solidarności. Mikołów jest beneficjentem tego programu. W 2018 roku otrzymaliśmy jako miasto 2 miliony złotych. Dzięki tej kwocie dofinansowaliśmy naszą największą, zeszłoroczną inwestycję, czyli przebudowę ulicy Dzieńdziela. W tym roku to był prawie milion złotych. Część tych pieniędzy wykorzystaliśmy na termomodernizację budynku przy ulicy Stara Droga, ponieważ zaleceniem Metropolii było, aby pieniądze z Funduszu Solidarności przeznaczyć na walkę z niską emisją. Reszta funduszy poszła na przebudowę i remont ulicy Południowej. Fundusz Solidarności to narzędzie, które ma wspierać średnie i małe miasta wchodzące w skład Metropolii. W zeszłym roku na ten cel przekazano 100 milionów złotych, za które zrealizowano 123 projekty w całej Metropolii.

Wspólny bilet
Metropolia przejęła organizację transportu miejskiego w naszym regionie. Symbolem tej zmiany jest wspólny bilet, czyli projekt, do realizacji którego podchodzono wielokrotnie przez lata, a udało się go wprowadzić powołanemu z inicjatywy Metropolii Zarządowi Transportu Metropolitalnego. To prawdziwa korzyść dla mieszkańców, a w szczególności takich miast jak Mikołów, które były obsługiwane przez kilku przewoźników. Od 27 czerwca funkcjonuje „metrobilet”, czyli wspólny bilet (6-godzinny lub miesięczny) nie tylko na autobusy, trolejbusy i tramwaje, ale także na kolej.
Z faktu przejęcia przez Metropolię odpowiedzialności za organizację transportu wynikają również mniejsze korzyści – jak darmowe kursy przy zwiększonym poziomie smogu zimą, czy darmowe przejazdy dla młodzieży i dzieci do 16 roku życia (nie płacą za to ani pasażerowie, ani gminy). Koszty tego ponosi Metropolia.

Tańsze zakupy
Funkcjonowanie miast z roku na rok staje się coraz droższe, dlatego miasta skupione w Metropolii tworzą grupy zakupowe, aby negocjować jak najlepsze ceny mediów. Mikołów należy do dwóch – na zakup energii elektrycznej oraz na zakup gazu. To jest dla nas bardzo korzystne rozwiązanie. Szczególnie pierwsza z grup jest dla nas ważna, bo po ostatnich podwyżkach płacimy zdecydowanie wyższe rachunki za energię elektryczną. Dlatego każdy sposób na szukanie oszczędności w tym zakresie jest dla nas bardzo istotny.
Jako Metropolia zdecydowanie bardziej skutecznie negocjuje się z takimi kolosami jak PKP-PLK. Mamy już pierwsze osiągnięcia w tej kwestii. Podpisany został list intencyjny z PKP-PLK na budowę Kolei Metropolitalnej, której elementem będzie trasa przebiegająca także przez Mikołów. To kolejny projekt, o którym mówi się od lat, a dopiero Metropolia była w stanie uczynić pierwszy krok w kierunku jego realizacji. Jeśli ta inwestycja dojdzie do skutku, doskonale wkomponuje się w rozpoczynającą się w naszym mieście dużą inwestycję, jaką jest budowa centrum przesiadkowego.

Ambasador powiatu
Uważam, że przed władzami Mikołowa jest też wyzwanie w postaci bycia ambasadorem miast z naszego powiatu, które nie weszły jeszcze w skład Metropolii. Mikołów jest stolicą powiatu i moim zdaniem musimy aktywnie zabiegać, aby Orzesze i Ornontowice jak najszybciej stały się częścią tego związku. Wszystkie miasta powiatu mikołowskiego w GZM to projekt, który może przynieść wiele korzyści między innymi w rozbudowę systemu ścieżek rowerowych łączących miasta naszego powiatu i inne miasta Metropolii.
Wiadomo, że duży może więcej i nasza Metropolia jest na to najlepszym przykładem. Wszystkich 41 włodarzy miast – tych wielkich, tych średnich i tych całkiem małych – pracuje na partnerskich zasadach nad wspólnym celem: aby w Metropolii, tutaj na Śląsku i Zagłębiu, żyło się dobrze i wygodnie oraz żeby nasz region rozwijał się w sposób zrównoważony i mógł być konkurencją dla największych Metropolii w Europie. Jestem dumny, że Mikołów jest częścią tego wielkiego przedsięwzięcia.

Zastępca burmistrza Mikołowa
Mateusz Handel

 

 

 

KALENDARIUM

NA AFISZU

31.08.2019 plakat 00110.09.2019 plakat 005 

 15.09.2019 plakat3 00115.09.2019 plakat3 002

17.09.2019 plakat 0115.09.2019 plakat 002

20.09.2019 plakaty 00120.09.2019 plakaty 002

15.09.2019 plakat 00415.09.2019 plakat3 004

Przewiń na górę