Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

burmistrz

Za nami kolejny, ważny dla rozwoju naszego miasta rok.

Nowe mieszkania, remonty dróg, termomodernizacje, realizacje projektów Budżetu Obywatelskiego oraz wiele innych przedsięwzięć realizowanych w Mikołowie ma jeden wspólny mianownik – dobro mieszkańców.

Jest w naszym mieście grupa mieszkańców, których dobro szczególnie leży mi na sercu i staram się, by czuli się w Mikołowie jak najlepiej. Rok 2017 był czasem, kiedy rozpoczęliśmy realne i znaczące działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Bardzo zależy mi na tym, by problemy niepełnosprawnych mieszkańców naszego miasta były zauważane, a oni sami przestali czuć się pomijani i stanowili ważny głos doradczy w wielu społecznych kwestiach.

W tym celu w minionym roku powołaliśmy Społeczną Radę ds. Osób z Niepełnosprawnościami złożoną z osób o różnych rodzajach niepełnosprawności. Jej powołanie było efektem pierwszego spotkania, które odbyło się w kwietniu 2017, gdzie poruszono wiele problemów dotyczących niepełnosprawności – od barier architektonicznych, dostępności urzędu miasta i jednostek dla osób niepełnosprawnych po inne sfery  takie jak edukacja, kultura, sport, transport, zdrowie, praca, lokale mieszkaniowe czy pomoc społeczna.

Kolejnym ważnym krokiem było podpisanie porozumienia w sprawie uczestnictwa Mikołowa w projekcie „Śląskie bez barier” pod patronatem Wojewody Śląskiego, realizowanym na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ścisłej współpracy z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych . Jest on jednym z 17 projektów realizowanych w całej Polsce, które mają na celu monitoring stopnia wdrożenia Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Projekt jest realizowany w okresie 1 kwietnia 2017 – 31 marca 2019 przez Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych „MOST” i Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic.

Dla naszego miasta jest to doskonały pretekst, by sprawdzić proces wdrożenia konwencji oraz zweryfikować, ile jeszcze mamy do zrobienia w umożliwieniu niepełnosprawnym pełnego dostępu do wszystkich dóbr. W ramach projektu przeprowadzono trzy spotkania konsultacyjne z Osobami Niepełnosprawnymi, Radą Osób Niepełnosprawnych oraz Radą Seniorów. Kolejny etap to audyt w losowo wybranych jednostkach, który będzie się odbywał tuż po nowym roku.

Milowym krokiem w kwestii niwelowania barier architektonicznych w naszym mieście oraz dostępności przestrzeni publicznej było spotkanie i dalsza intensywna współpraca Członków Społecznej Rady ds. osób z niepełnosprawnościami z naczelnikiem wydziału inwestycji, infrastruktury i usług komunalnych Marcinem Stokłosą. Rada przygotowała zestawienie barier wymagających likwidacji na terenie miasta, dzieląc je na pilne, i te wymagające czasu, często uzależnione od innych inwestycji. Do tej pory udało się przesunąć znaki drogowe, które były umieszczone w miejscach znacznie utrudniających przejście osobom niewidomym i poruszającym się na wózkach. Poprawiono przejścia dla pieszych, obniżono krawężniki i w niektórych miejscach umieszczono specjalistyczną kostkę brukową ułatwiającą osobom niewidomym przejście. Dodatkowo komunikacja miejska uruchomiła boczne tablice znacznie ułatwiające widzenie osobom słabowidzącym i poprawił się komunikator głosowy w taborze miejskim.

By pogłębić wiedzę i świadomość w powyższym temacie odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej prezentacja filmu „Miasto bez barier – Modelki”, w którym główną rolę grały mieszkanki Mikołowa.

Obecnie staramy się na bieżąco niwelować utrudnienia polegające na wymianie niefunkcjonalnych barierek, montażu szyn, likwidacji stojących reklam.

Przede wszystkim jednak staramy się likwidować bariery mentalne – zmieniamy samych siebie. Dodatkowo staramy się reagować na bieżąco odnośnie palących potrzeb niepełnosprawnych mieszkańców – między innymi dotyczących miejsc parkingowych, poprawy funkcjonalności wnętrz lokali mieszkalnych czy pomoc w zamianie mieszkania.

Mikołów stał się lepiej dostępny dla sportowców niepełnosprawnych trenujących dyscypliny paraolimpijskie. W 2017 roku w naszym mieście odbył się Puchar Śląska w rugby na wózkach. Dodatkowo na basenie prowadzone są zajęcia dla dzieci niepełnosprawnych finansowane z Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Zajęcia odbywają się dzięki zaangażowaniu rodziców, a w szczególności mamy, która jest członkiem Rady Społecznej ds. osób z niepełnosprawnościami. W tym roku będziemy gościć na swoim terenie Stowarzyszenie Olimpiad Specjalnych – Mikołów będzie jednym z trzech miast, w którym będą organizowane Ogólnopolskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych.

Przed nami jeszcze wiele pracy, by uczynić Mikołów miastem przyjaznym dla osób z niepełnosprawnościami. Najtrudniejsze pierwsze kroki za nami.

Burmistrz Mikołowa
Stanisław Piechula

 

Polecamy w najnowszym numerze - pozostałe artykuły

KALENDARIUM

NA AFISZU

04.01.2018 plakat21.12.2017 plakat 

15.01.2018 plakaty 001 13.01.2018 plakat

16.01.2018 plakat15.01.2018 plakaty 002

 17.12.2017 plakat 00415.01.2018 plakaty

10.01.2018 plakat 00118.01.2018 plakat1

15.01.2018 plakat afisz 00215.01.2018 plakat afisz 003

Przewiń na górę