Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Mikołowianie

felieton fota

Okres letni to czas imprez i wydarzeń plenerowych.

Niedawno zakończyły się Mikołowskie Dni Muzyki, Dni Mikołowa, ruszyło Letnie Granie i Kino Letnie. Był też Dzień Dziecka i finał Jordan Basket +. Imprezy plenerowe są nie tylko okazją do wysłuchania koncertu czy obejrzenia filmu w nieco innych warunkach, ale dają także możliwość włączenia się w organizację wydarzeń i integrowanie z innymi. Tak właśnie postrzegają to mikołowscy seniorzy, którzy bardzo chętnie angażują się w przeróżne działania prowadzone w mieście. Są obecni nie tylko na SeniorManii, Dniach Seniora czy innych imprezach kierowanych do osób starszych. Ostatnio współorganizowali także Spartakiadę Przedszkolaków z Hektorem. To wydarzenie z kilkunastoletnią tradycją, podczas którego najmłodsi mogą uczestniczyć w różnych konkurencjach, od biegów w workach i przejściu tunelu począwszy, po konkursy z zakresu ruchu drogowego, bezpiecznego zachowania się w kontakcie ze zwierzętami czy znajomości numerów alarmowych. Nasi seniorzy pilnowali, by dzieciaki bezpiecznie spędziły ten czas, jak prawdziwe babcie i dziadkowie dbali, aby najmłodsi mieli założone czapeczki na głowach, pilnowali, by tego upalnego dnia pociechy piły wodę mineralną. Ponadto seniorki własnoręcznie upiekły dla dzieci pierniczki w kształcie znaków drogowych, a także włączyły się w pozyskiwanie darczyńców.

Oswajanie pokoleń
Udział seniorów w Spartakiadzie był dla mnie inspiracją do nowych działań w przyszłości. Szczególnie ciekawe było wzajemne oddziaływanie na siebie tych dwóch pokoleń – najstarszego i najmłodszego. Chciałabym w tym zakresie korzystać z wzorców wypracowanych w innych miastach – przede wszystkim w Krakowie. Prezydent Jacek Majchrowski zachęcił tamtejsze szkoły, by włączyły do programów nauczania elementy przygotowujące dzieci i młodzież do właściwego rozumienia okresu senioralnego. W psychologii rozwojowej podobne działania nazywa się edukacją do późnej dorosłości. Ta późna dorosłość – czyli po prostu starość – to kolejny, naturalny etap w naszym życiu. Dziś jest tak, że seniorem jest się coraz dłużej. W krajach zachodnich seniorzy fantastycznie funkcjonują w społecznościach lokalnych. Bardzo często angażują się w wolontariat, działają w rozmaitych grupach wsparcia czy organizacjach charytatywnych. Organizują występy, festyny, wydarzenia. Podobnie jest u nas. W naszych seniorach tkwi ogromny potencjał i chęć działania. Niestety, szybki rozwój cywilizacyjny sprawił, że gdzieś zatracił się kontakt między pokoleniami. Kiedyś była to sprawa naturalna, dziś trzeba ją nieco wspierać. Stąd mój pomysł, aby organizować spotkania seniorów z przedszkolakami, by dzieci od początku uczyły się szacunku dla osób starszych, by mogły czerpać wiedzę z ich doświadczenia. Z drugiej strony seniorzy nie mogą i nie powinni pozostawać na marginesie życia społecznego. Kontakt z najmłodszymi z pewnością będzie dla nich okazją do radości i wzruszeń. Oprócz aspektów moralnych i kulturowych, spotkania międzypokoleniowe mają jeszcze inne znaczenie.
W przyszłości rynek pracy będzie sferą, w której spotykać będą się trzy, a nie, jak wcześniej, dwa pokolenia. Ważne jest, by młodzi zawczasu nabyli w tym zakresie potrzebne kompetencje. Dlatego już w najbliższej przyszłości spotkania z seniorami będą organizowane także w szkołach. Moim zdaniem to bardzo ważne, żeby młodzi dzielili się ze starszymi wiedzą o współczesnych narzędziach komunikacyjnych, zaś starsi uczyli młodych tolerancji i odwagi życiowej, inspirowali do rozwijania swoich pasji niezależnie od wieku. Uważam, że komunikacja między nimi jest możliwa tylko wtedy, gdy rozmawiają tym samym językiem i znają te same narzędzia, do których bez wątpienia należy dziś Internet.

Wakacje, ach wakacje
Czerwiec to miesiąc, w którym kończy się szkoła, a rozpoczynają wakacje. To czas dwumiesięcznego odpoczynku dla 2354 uczniów mikołowskich szkół podstawowych. Zakończenie roku szkolnego było również okazją do nagrodzenia laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych i olimpiad 2018/2019. Nasza młodzież brała udział w wojewódzkim konkursie przedmiotowym z historii, języka polskiego, matematyki, chemii, biologii, geografii, języka angielskiego, fizyki oraz konkursie przedmiotowym z geografii, olimpiadzie z języka angielskiego, niemieckiego i historii. Dla 29 uczniów i 18 nauczycieli, którzy przygotowywali naszych finalistów i laureatów do konkursowych zmagań, burmistrz ufundował nagrody. Wszystkim jeszcze raz serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów. Zdobyta wiedza na pewno zaprocentuje.
Życzę, by czas wakacji był dla uczniów i przedszkolaków czasem beztroskim, ale także bezpiecznym. Uważajcie na siebie, bądźcie rozważni, wróćcie we wrześniu pełni zapału i energii do działania. Dorosłym życzę zasłużonego wypoczynku, niech okres wakacyjny będzie czasem wielu inspiracji i nowego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. Spędzajmy czas wspólnie z najbliższymi, z przyjaciółmi, znajomymi. Wykorzystujmy każdy moment na bycie razem, celebrujmy go, bo czas tak szybko mija...

Niepowetowana strata
Nikt nie spodziewał się, że minie zbyt szybko dla Pana Tadeusza Rosy. Jego śmierć jest ogromną stratą dla nas wszystkich, dla miasta… Z Panem Tadeuszem znałam się od wielu, wielu lat. Był człowiekiem bardzo serdecznym, ciepłym, niezwykle inspirującym. Myślę, że wynikało to z faktu, że w swojej działalności oraz postawie był po prostu szczery i prawdziwy. Niczego nie udawał, niczego nie robił na pokaz. Sam dużo przeszedł w życiu i doskonale wiedział, co znaczy stanąć twarzą w twarz z własnymi słabościami. W ubiegłym roku świętowaliśmy jubileusz 25-lecia abstynencji Pana Tadeusza. Zawsze podkreślał, że nie była to łatwa droga dla niego, dla jego bliskich. Pan Tadeusz Rosa na zawsze pozostanie symbolem pokonywania własnych słabości i konsekwentnego radzenia sobie z nimi, a także wspierania w tej walce innych. Był człowiekiem ogromnego czynu. Wszystkie funkcje, które pełnił, czy tytuły i nagrody, jakie otrzymywał, łączyły się ze służbą drugiemu człowiekowi.
Przed swoim odejściem Pan Tadeusz powierzył mi kontynuowanie swoich trzech sztandarowych projektów: Młodzieżowej Szkoły Liderów, Łańcucha Czystych Serc oraz wyjazdu młodzieży do Parlamentu RP. To dla mnie ogromne wyróżnienie, a jednocześnie wyzwanie i odpowiedzialność. Wielokrotnie brałam udział w wyjazdach do Warszawy czy w Łańcuchu Czystych Serc, teraz jednak przyszło mi stanąć po drugiej stronie – koordynatora. Wierzę, że w działania zaangażują się członkowie Klubu Młodzieżowego, członkowie Stowarzyszenia Klubu Abstynenta „Powrót”, mieszkańcy, lokalne służby i wspólnie będziemy mogli kontynuować to, co przed wieloma laty zainicjował Pan Tadeusz Rosa. Dziś bardzo  nam Go brakuje…

Zastępca Burmistrza Mikołowa
Iwona Spychała-Długosz

 

KALENDARIUM

NA AFISZU

01.07.2019 plakat 0117.07.2019 plakat 3 

 16.07.2019 plakat118.07.2019 plakat

07.07.2019 plakat 00112.07.2019 plakat 001

12.07.2019 plakat 00214.07.2019 plakat 002

06.07.2019 plakat 00114.07.2019 plakat 003

Przewiń na górę