3 sierpnia pierwszy rok swej działalności podsumował Związek Stowarzyszeń Centrum Aktywności Społecznej. W odbywających się w Sali Botanicznej kamienicy Rynek 2 urodzinach Centrum uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, powiatu i ościennych gmin, przedsiębiorcy, radni, reprezentanci organizacji społecznych, pracownicy Urzędu Miasta i jego jednostek.
– Mamy rok, a działo się tyle, jakby minęły już lata – przyznała Agnieszka Ganiek prezeska Zarządu CAS przedstawiając prezentację odnośnie pierwszego rok funkcjonowania.
– Pierwsze tygodnie spędziliśmy na załatwianiu różnych formalności i kompletowaniu zespołu. 20 października współorganizowaliśmy Śląską Konferencję Senioralną, która odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Mikołowie, a jej tematem przewodnim była polityka zdrowotna samorządów województwa śląskiego wobec seniorów – wspominała Sabina Grzywok wiceprezeska Zarządu.
Kolejnym ważnym wydarzeniem był 2 grudnia, kiedy to oficjalne otwarto siedzibę CAS, a trzy dni później obchodzono Dzień Wolontariusza.
– 1 kwietnia świętowaliśmy otwarcie sklepu z charakterystycznym neonem Strefy MIKO, a z końcem czerwca uzyskaliśmy status przedsiębiorstwa społecznego przyznany przez wojewodę śląskiego. Inne wydarzenia to otwarcie: Klubu Rodzica z Dzieckiem, uruchomienie spotkań podróżniczych oraz śniadań biznesowych, a także utworzenie grupy robótek ręcznych – Puszczam Oczko!, która aktualnie włącza mieszkańców Mikołowa w akcję szydełkowania ośmiorniczek dla wcześniaków. Zrealizowaliśmy wspólnie z partnerami I edycję akcji „Wymień w MIKO”, międzypokoleniową kawiarenkę obywatelską, Powiatowy Festiwal Aktywności Senioralnej oraz jeden z najważniejszych dla nas dni w roku – obchody Dnia Aktywności Społecznej – wymieniał Piotr Bańczyk, który również pełni funkcję wiceprezesa. Dopełnieniem podsumowania pierwszego roku były informacje dotyczące pozyskanych w tym czasie funduszy – 469 279,00 zł, liczby osób, które skorzystały z usług Centrum – 1100, wolontariuszy zaangażowanych w jego działania – 19, czy liczby organizacji i grup nieformalnych, które korzystały z Centrum Aktywności Społecznej – 54.
– Są osoby, które działają w urzędzie czy jednostkach, których praca nie jest tak widoczna. Można powiedzieć, że są jak powietrze, nie widać go ale nie można bez niego żyć – powiedział burmistrz Stanisław Piechula, dziękując również tym, których praca na rzecz miasta nie jest tak eksponowana, a okazuje się niezbędnego.
Z kolei wiceburmistrz Mateusza Handel mówiąc o CAS przyznał, że powstało ono nie tylko z myślą o Mikołowie, ale również sąsiednich gminach i powiecie.
Na zakończenie gospodarze spotkania wręczyli podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania CAS i z nim współpracują. Całość zakończył koncert muzyków związanych m.in. z Herbateką. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Tematem, który zdominował wrzesień, jest oczywiście powódź na południu Polski.
Więcej…