Na kilka godzin rynek zamienił się 23 maja w roztańczony i rozśpiewany plac, a wszystko za sprawą mikołowskiego koła Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, które zaprosiło na Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Wydarzenie rozpoczęła msza święta w bazylice św. Wojciecha odprawiona przez ks. Grzegorza Borga. Po niej w rytm taktów wygrywanych przez muzyków z Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach uczestnicy: uczniowie, wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej, mieszkańcy orzeskiego DPS-u i podopieczni PSONI, ich opiekunowie oraz samorządowcy, przeszli na rynek.
Oficjalnego otwarcia dokonał burmistrz Stanisław Piechula, a po nim sceną zawładnęli artyści.
Jako pierwsi pojawiły się na niej dzieci z ZS nr 2 Specjalnych, które opowiedziały o swojej szkole, a zrobili to w iście bajkowy sposób, szczególnie, że ich występ nosił tytuł „Witajcie w naszej bajce”.
Po nich swoje umiejętności taneczne i wokalne zaprezentowali wychowankowie ZS nr 1 Specjalnych w Borowej Wsi, którzy zaprosili na spacer z żabkami. Była też „Lokomotywa” Juliana Tuwima, wiersz ten zaprezentowali mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Orzeszu, a zrobili to „po śląsku”.
Poza artystami związanymi z placówkami zajmującymi się opieką nad osobami niepełnosprawnymi wystąpili Monika Wagner i Wesoły Pan Pedro, a całość prowadził Marek Ajchsztet.
Równie ciekawe wydarzenia działy się poza sceną, gdzie rozstawione były stoiska poszczególnych szkół i placówek opiekuńczych. Przy jednym z nich zaplatano warkoczyki i wykonywano tatuaże, na kolejnym serwowano miód, a przy kolejnym można było samodzielnie wykonać plakietkę.
Prezentację wózków oraz sprzętu dla osób niepełnosprawnych ruchowo przygotowała Fundacja Aktywnej Rehabilitacji.
Chętni, by przekonać się z jakimi barierami architektonicznymi na co dzień muszą zmagać się osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, mogli sami w nich usiąść.
Honorowy patronat nam Dniem Godności sprawowali burmistrz Mikołowa i starosta powiatu mikołowskiego. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Tematem, który zdominował wrzesień, jest oczywiście powódź na południu Polski.
Więcej…