Od 50 lat działa w naszym mieście klub krótkofalowców SP9PKS. Jubileusz świętowano 26 kwietnia, a w trakcie uroczystości radioamatorzy otrzymali zakupiony przez starostwo nowy transceiver Yaesu, który zastąpi ten wysłużony.
Nawiązywanie łączności radiowej ze wszystkimi zakątkami globu to najważniejszy cel wszystkich krótkofalowców. Nie inaczej jest w przypadku mikołowskiego klubu, który osiągnął nawet coś więcej, bowiem wysłany z naszego miasta sygnał dotarł swego czasu do stacji kosmicznej. Jednak nadawanie wiadomości poprzez radio to nie jest jedynie hobby, które w czasach, gdy każdy ma w kieszeni telefon komórkowy, może nawet niektórych dziwić – to przede wszystkim forma łączności zapasowej na wypadek klęski żywiołowej albo konfliktu zbrojnego.
Antena typu Yagi
SP9PKS zrzesza obecnie około 50 członków. Należą do niego radioamatorzy z Mikołowa, Tychów, Orzesza, Ornontowic i Katowic, ale także z Gliwic, Pszczyny, Siemianowic, Gierałtowic, Jaworzna oraz Wodzisławia. Jego członkowie spotykają się w każdy czwartek o godz. 17.00 w dawnym schronie zlokalizowanym w podziemiach budynku starostwa.
Klub powstał w 1975 roku z inicjatywy Mieczysława Florczyka SP9GO, Ryszarda Gusa SP9LJA oraz Józefa Smusza SP9GAK i otrzymał wówczas znak wywoławczy SP9PKS.
– Jego pierwszą siedzibą było poddasze Miejskiego Domu Kultury, a o tym, że mieści się tam klub krótkofalowców, świadczyła górująca nad dachem budynku antena. Stacja była wyposażona w radiotelefon TON i antenę typu Yagi na pasmo 2 metrowe. Prezesem oraz kierownikiem radiostacji był Józef Smusz SP9GAK, który użyczał swój sprzęt klubowi – opowiada obecny prezes Piotr Staniek SP9TPZ, który dołączył do tego grona w 1985 roku.
Prócz niego nowymi członkami zostali wówczas m. in. Piotr Górny SP9TPV i Marek Kopel SQ9KPD.
Nadawanie z blaszoka
Zapewne wielu mikołowian pamięta jeszcze tzw. blaszok na osiedlu Słowackiego, który służył druhnom i druhom z mikołowskiego ZHP, a właśnie tam przenieśli się również krótkofalowcy. Wraz ze zmianą siedziby zmienił się znak stacji na SP9ZIS.
– Okres „blaszany” obfituje w dużą aktywność stacji, tym bardziej, że sponsor, którym wówczas był Związek Harcerstwa Polskiego, wyposażył nas w transceiver Tempo One firmy Yaesu. Antenę wykonaliśmy we własnym zakresie. Była to Delta na pasmo 80 m. Niestety, likwidacja blaszoka i siedziby hufca spowodowały konieczność poszukiwań nowego lokalu. Krótko była to jedna z podstawówek, a potem trafiliśmy do nowej siedziby hufca ZHP, czyli tzw. Domku Harcerskiego. Tam klub pod znakiem SP9ZIS ponownie odżył pod szefostwem Marcina Chwili SQ9FML (1996), a od 2001 roku Stanisława Bogusława SP9QLP, który obecnie jest naszym prezesem honorowym. To on nawiązał współpracę z ówczesnym Wydziałem Zarządzania Kryzysowego starostwa, dzięki czemu zyskaliśmy niezależne pomieszczenie w mieszczącym się pod budynkiem schronie. Od 2002 roku rozpoczęliśmy tam klubowe działania i to pod starym znakiem SP9PKS, który udało się reaktywować – wspomina Piotr Staniek.
Pikniki eterowe i radiozloty
Eter ponownie stanął przed stacją SP9PKS otworem, a do tego mikołowscy krótkofalowcy współorganizowali Pikniki Eterowe w Koniakowie, a także zainicjowali radiozloty na Sośniej Górze, które odbywają się w ramach ekologicznego kalendarza imprez Śląskiego Ogrodu Botanicznego.
– W zeszłym roku zorganizowaliśmy X Radiozlot, który z poprzednimi edycjami stanowi naszą sztandarową imprezę integracyjną dla środowiska radiowego Śląska oraz formę propagowania krótkofalarstwa wśród młodych ludzi. Największym naszym sukcesem była realizacja w 2011 roku projektu ARISS, który pozwolił uczniom szkół średnich i gimnazjów z Mikołowa przeprowadzić rozmowę z dowódcą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – przypomina prezes wskazując, iż aktywność klubu została zauważona i wyróżniona tytułem Mikołowianina Roku 2011.
Krótkofalowcy nie tylko nadają i odbierają sygnały radiowe, ale też sami budują radia i anteny, wykorzystują również komputery do łączności digi albo przesyłania obrazu za pomocą sygnału radiowego. Ich obecna działalność to też prowadzenie szkoleń i przygotowywanie do egzaminów na świadectwo radiooperatora. Jego aktywności można śledzić też na stronie: www.sp9pks.pl
– Zachęcamy do przejrzenia klubowej galerii. Będziemy też słyszani w pasmach amatorskich pod okolicznościowym znakiem HF50PKS – podsumowuje nasz rozmówca.
BOGUSŁAW JASTRZĘBSKI
zdjęcia: Tymoteusz Staniek
Drodzy Mikołowianie
Niebawem wybory prezydenckie – jedno z najważniejszych wydarzeń w demokratycznym państwie. To wtedy każdy z nas może wyrazić swój głos i zdecydować o przyszłości naszego kraju.
Więcej…