We wtorek 10 września na mikołowskim rynku odbyła się XVI edycja kampanii społecznej Łańcuch Czystych Serc, celem której jest sprzeciw wobec uzależnieniom, przemocy i nietolerancji.
Przed godziną 11 nastąpiło uroczyste rozpoczęcie wraz z pobłogosławieniem wszystkich zebranych przez ks. Mirosława Godźka. Na plac licznie przybyli uczniowie szkół powiatu mikołowskiego, aby wspólnie uczestniczyć w tym wydarzeniu, a także przedstawiciele władz samorządowych Mikołowa i gmin tworzących powiat, parlamentarzystów oraz instytucji miejskich i powiatowych.
Część artystyczną otwarły uczennice I LO im. Karola Miarki, które przedstawiły impresję słowno-wokalną. Następnie na scenie pojawili się między innymi uczniowie SP nr 1 z utworem „Podajmy swoje ręce”. SP nr 3 reprezentował zespół taneczny Kleks z pokazami do trzech utworów muzycznych. Na łańcuchowej scenie pojawiły się również uczennice SP nr 10, które wykonały dwa utwory z repertuaru Majki Jeżowskiej, a także uczniowie szkół średnich – ZST oraz II LO. W trakcie przerw pomiędzy występami każdy mógł wziąć udział we wspólnym tańcu „Belgijka”.
Tegoroczna edycja imprezy była wyjątkowa, ponieważ odbywała się pod znakiem wspomnień zmarłego przed kilku miesiącami Tadeusza Rosy – założyciela i wieloletniego prezesa Klubu Abstynenta Powrót, twórcy Powiatowej Szkoły Liderów oraz głównego organizatora Łańcucha Czystych Serc. Od samego początku tworzył on niepowtarzalny klimat towarzyszący obchodom każdego roku. Ku jego pamięci na rynku nastąpiła minuta ciszy, na scenie zapłonął symboliczny znicz, a współprowadzący spotkanie Miłosz Ryguła wypuścił w niebo 16 czerwonych balonów w kształcie serca, które były symbolem hołdu dla Tadeusza Rosy. Zwieńczeniem tej części wydarzenia było uroczyste wyśpiewanie hymnu Łańcucha Czystych Serc „Wznieś serce nad zło”, który ze sceny wyśpiewała Katarzyna Gembara.
Kulminacją, a zarazem najważniejszym momentem, było złapanie się wszystkich zebranych na rynku za ręce i uniesienie ich w geście protestu przeciwko uzależnieniom, przemocy i nietolerancji.
Wydarzenia odbywające się na rynku były doskonałą okazją, aby honorowo oddać krew w ambulansie Centrum Krwiodawstwa stojącym na parkingu przy Urzędzie Miasta. Poza tym czynny był również punkt, przy których każdy miał możliwość wykonania bezpłatnego pomiaru poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego krwi, Stacja Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie” oferowała możliwość rozmowy z osobami, które przeszły przeszczep, natomiast przy punkcie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej można było sprawdzić za pomocą alkogogli i narkogogli, jak zachowuje się organizm człowieka po zażyciu różnego rodzaju środków odurzających.
Pod łańcuchową sceną rozłożono płótno, na którym można było odbić odcisk swojej dłoni na pamiątkę tego wydarzenia.
Wiktoria Wawoczna
Drodzy Mikołowianie
Tematem, który zdominował wrzesień, jest oczywiście powódź na południu Polski.
Więcej…