10 lutego w mokierskiej sołtysówce przy jednym stole zasiedli przedstawiciele różnych gmin, od Rybnika i Orzesza po Świerklany i Gorzyce. Połączyła ich obawa przed realizacją projektu budowy kolei dużych prędkości, która ma przebiegać przez ich miejscowości.
Wśród zaproszonych gości znalazło się dwoje senatorów: Halina Bieda kierująca senackim zespołem ds. Rozwoju Województwa Śląskiego oraz Zygmunt Frankiewicz szefujący w wyższej izbie parlamentu komisją ds. Samorządu Terytorialnego, a także Piotr Kuczera stojący na czele Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
W trakcie spotkania, którego gospodarzami byli radna Ewa Chmielorz oraz sołtys Mokrego Sławomir Fudala, starano się wypracować dalszy plan działania w kwestii szybkich kolei Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak podkreślała radna Chmielorz, konsultacje te mają na celu wypracowanie wspólnych zamierzeń, by nie dochodziło do sytuacji konfliktu interesów między gminami.
– By w tej sprawie mówić jednym głosem – zaznaczyła.
Obecni na sali podważali sens samej inwestycji uznając, iż korzystniejszym będzie rozwój linii regionalnych zakładanych w programie Koleje Plus, szczególnie że przewiduje on budowę połączenia kolejowego z Jastrzębiem, największym miastem regionu, które do tej pory go nie posiadało, co było często podkreślane jako argument za koniecznością realizacji kolei dużych prędkości.
Mówiono także o projektowanych zmianach w prawie, które mogą diametralnie zmienić zasady wywłaszczeń.
Najważniejszą konkluzją było ustalenie planu działań. Obecni w Mokrem senatorowie zaproponowanie zwołanie w izbie wyższej parlamentu posiedzenia połączonych Komisji Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej poświęconego temu zagadnieniu. Jednocześnie pod auspicjami Śląskiego Związku Gmin i Powiatów ma dojść do debaty z udziałem wszystkich zainteresowanych gmin, by każdy z samorządów mógł się w tej kwestii wypowiedzieć, tym bardziej, że włodarze niektórych gmin popierają ten kolejowy projekt.
14 lutego o godz. 16 w Orzeszu na rynku ma odbyć się kolejny protest przeciw budowie CPK, a tego samego dnia o godz. 18 w Mokrem zaplanowano spotkanie z reprezentującym Fundację Inlegis Mirosławem Ochojskim, które ma być poświęcone wywłaszczeniom. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Szanowni Mieszkańcy Mikołowa, Radni i Współpracownicy. 8 grudnia 2014 roku miałem zaszczyt zostać wybrany burmistrzem Mikołowa. To dla mnie niezwykły moment. Dziś mogę wspólnie z Wami świętować 10-tą rocznicę tej odpowiedzialnej misji.
Więcej…