W miejscu, w którym do niedawna funkcjonował urząd pocztowy przy ul. Pszczyńskiej w Gostyni, otwarto 27 września drugi w powiecie punkt Rehabilitacja 25 plus prowadzony przez mikołowskie koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Na co dzień przebywa w nim dziesięć niepełnosprawnych intelektualnie osób, które ukończyły 25. rok życia i nie zostały objęte rehabilitacją społeczną w placówkach dziennej opieki jakimi są np. warsztaty terapii zajęciowej.
Zdani na opiekunów
– Do tej pory te osoby po ukończeniu edukacji w specjalnych ośrodkach, która trwa najczęściej do 25 roku życia, wracały do swych domów, gdzie nie miały możliwości dalszej, specjalistycznej rehabilitacji. Wypadały z systemu opieki, a wpadały w czarną dziurę, mając wsparcie jedynie w swoich bliskich. Tu chcemy stworzyć im miejsce, gdzie będą przez 6-7 godzin objęte specjalistyczną opieką i rehabilitacją, a w tym czasie ich opiekunowie będą mogli odpocząć i zająć się innymi rzeczami – zapewnia Justyna Setera-Ratajczyk, koordynator grupy rehabilitacja 25 plus w PSONI.
– Przez siedem lat mój syn Paweł był w domu, bowiem po zakończeniu edukacji w OREW-ie nie było takiego miejsca, gdzie mógłby być dalej rehabilitowany – mówi jeden z rodziców.
W Mikołowie jest miejsce dla 13
Od trzech lat mikołowskie koło PSONI realizuje program Rehabilitacja 25 plus w punkcie przy ul. Słowackiego, gdzie codziennie przebywa 13 osób.
– Ten program jest finansowany przez PFRON i jest przeznaczony dla osób, które w ciągu ostatnich trzech lat ukończyły specjalistyczne ośrodki, m. in. Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Wyrach. Trafiają tam mieszkańcy wszystkim gmin powiatu mikołowskiego. Poza tą grupą pozostają niepełnosprawni, którzy ukończyli OREW przed więcej niż trzema laty i właśnie dla nich powstał drugi punkt w Gostyni, a sa oni tu dowożeni ze wszystkich gmin naszego powiatu – mówi Dominik Makowski, prezes PSONI koło Mikołów.
Obecnie w powiecie mikołowskim z tej formy wsparcia korzystają 23 osoby, jednak, jak wskazują pracownicy PSONI, potrzeby są dwa razy większe.
Z gmin i powiatu
Program wsparcia Rehabilitacja 25 plus jest finansowany zarówno przez PFRON, jak i z budżetów gmin oraz powiatu. To im w imieniu korzystających z programu i ich rodzin podziękowania złożył prezes PSONI. Władze Mikołowa na uroczystości reprezentowali burmistrz Stanisław Piechula i jego zastępca Mateusz Handel. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Tegoroczne dożynki w Śmiłowicach (otwierające cały cykl święta plonów) odbyły się w atmosferze zarówno słońca, jak i deszczu.
Więcej…