Około stu osób, z których znaczną grupę stanowili przebywający w naszym mieście uchodźcy, przybyło 23 listopada na zorganizowany w MDK event kulturalno – integracyjny „Razem dla Ukrainy”.
Otworzyli je wspólnie burmistrz Stanisław Piechula oraz wiceburmistrz Iwona Spychała-Długosz.
– Celem tego spotkania jest przybliżenie uchodźcom z Ukrainy kultury naszego regionu. Jego organizatorem jest Centrum Społecznego Rozwoju, a liderem projektu Razem dla Ukrainy – Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej – mówi Aleksandra Widuch, animatorka kulturalna CSR.
Sala widowiskowa została podzielona na kilka stref, w których ulokowano stoiska ze śląskimi przysmakami, punkty kosmetyczne i edukacyjne oraz kultury śląskiej, gdzie można było dowiedzieć się, kim są frelka i karlus.
– Mamy już gotowe pierniki, a teraz przygotowujemy lukier oraz ozdoby i bakalie – wymienia jedna z pań prowadzących stoisko ze świątecznymi piernikami.
Po sąsiedzku stanęły stoliki, na których rozstawiono przeróżne flakony i buteleczki z miksturami.
– Tu będziemy przygotowywać maseczki na twarz z węgla aktywnego, ziołowe olejki do masażu. Zapraszamy także na jogę twarzy – zachęcała jedna z osób go prowadzących.
W kolejnym punkcie z resztek firan i koronek wykonywano ekologiczne bombki.
– Koło Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Piastów Śląskich w Łaziskach Górnych przygotowało 50 szablonów papierowych domków, które dzieci i dorośli mogą dowolnie ozdobić – wyjaśniła Agnieszka Grońska z CSR.
Zaprezentowano również galerię zdjęć „Śląsk w obiektywie”.
Odbyły się także występy wokalne oraz prezentacja w języku ukraińskim przygotowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach.
– Od sierpnia CSR realizuje program Razem dla Ukrainy, celem którego jest pomoc uciekinierom wojennym, którzy znaleźli się w naszym mieście. Pierwszym krokiem był kurs języka polskiego, który niedawno się zakończył, a jego uczestnicy otrzymali certyfikaty. Obecnie staramy się dla tych osób znaleźć zatrudnienie – mówi Aleksandra Rybka, koordynatorka projektu.
Dziś z programu korzysta 70 osób, a będzie on realizowany do końca 2023 roku. Poza nauką polskiego uczestnicy mogą liczyć na pomoc tłumacza oraz wsparcie psychologiczne i prawne. (BJ)
Drodzy Mikołowianie
Tematem, który zdominował wrzesień, jest oczywiście powódź na południu Polski.
Więcej…