Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nie dla kolei szybkich prędkości

18.02.2020 3 00118.02.2020 3 002

Przebieg korytarzy kolejowych liniowych inwestycji towarzyszących rządowym planom budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego był 17 lutego tematem spotkania w mokierskiej sołtysówce. Pod tym hasłem kryje się pomysł wytyczenia przez nasze miasto trasy szybkiej kolei zapisanej jako linia nr 170.

– Analizując szczegółowo proponowane korytarze kolejowe, nie tylko nie możemy zaakceptować, ale i w żadnym wypadku dopuścić do realizacji proponowanych rozwiązań z uwagi na ich niszczycielski charakter w stosunku do długoletnich i kosztownych inwestycji naszej Gminy i jej mieszkańców oraz chronionego, unikalnego i przyrodniczego charakteru tych terenów – to fragment protestu i negatywnej opinii przygotowanej przez Urząd Miasta, a odczytanej przez burmistrza Stanisława Piechulę w trakcie spotkania.

Trzy warianty, a każdy przez botanik
Do konsultacji przedstawione zostały trzy przebiegi. Pierwszy tzw. pomarańczowy dzieli na trzy części chroniony obszar Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, a do tego po wschodniej stronie drogi DK44 koliduje z budowanym aktualnie osiedlem domów jednorodzinnych i w zabudowie szeregowej na ponad 300 budynków, a także z projektowanym skrzyżowaniem na przebiegu drogi DK44 i strefą konserwatorską zespołu pałacowo-parkowego w Paniowach. Drugi tzw. niebieski także dzieli botanik i również koliduje z projektowanym skrzyżowaniem na przebiegu drogi DK44. Trzeci zapisany zielonym kolorem koliduje z terenem zarezerwowanym w studium i uchwale Rady Miejskiej pod rozwój Śląskiego Ogrodu Botanicznego, a także stoi w sprzeczności z budowanym aktualnie osiedlem domów jednorodzinnych i szeregowych na ponad 300 budynków.
Na żaden z zaproponowanych wariantów nie ma zgody, zarówno władz Mikołowa, jak i mieszkańców, szczególnie sołectw, bowiem propozycje te w największym stopniu ich dotyczą.

Uwagi mieszkańców
Informacja o pracach nad przebiegiem korytarzy kolejowych pojawiła się 10 lutego i wzbudziła olbrzymie emocje, nic więc dziwnego, że na spotkanie w mokierskiej sołtysówce przebyło kilkaset osób. Poza protestem sygnowanym przez burmistrza obecni wskazywali na konieczność wnoszenia indywidualnych uwag. Proponowali również uszczegółowienie pisma z urzędu, wskazując m. in. konkretne lokalizacje np. osiedle Leśna Bryza, uwypuklając walory kulturowe i przyrodnicze, proponując włączenie Metropolii do konsultacji społecznych czy też wskazując na możliwość wykorzystania istniejących tras alternatywnych.
Podkreślano fakt, iż nasz region ma jedną z najbardziej rozwiniętych sieci kolejowych w Europie i właśnie te istniejące trasy winny zostać spożytkowane, a nie wytyczane nowe, które, w mniejszym bądź większym stopniu, kolidują z istniejącą zabudową czy też degradują cenne przyrodniczo obszary.
Niektórzy z dyskutantów wskazywali, iż inwestycja o takim rozmachu może, mimo sprzeciwu, zostać zrealizowana w trybie specustawy. Trzeba więc wybrać rozwiązanie, które czyni najmniej szkody.

Stanowisko burmistrza
Ze swej strony obecny na spotkaniu burmistrz zobowiązał się do przygotowania dokumentu uwzględniającego propozycje mieszkańców. Projekt uchwały w tej sprawie zapowiedziała przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Syryjczyk-Słomska, zaś dyrektor ŚOB dr Paweł Kojs zapewnił, że ŚOB przygotuje ekspertyzy i argumentacje przyrodnicze, które mogą okazać się kluczowym elementem konsultacji społecznych budowy szybkiej kolei.
Dokumenty w tej sprawie będą dostępne na stronach urzędu miasta, sołectw i profilach w mediach społecznościowych. Termin składania uwag w ramach konsultacji społecznych upływa 10 marca 2020. (BJ)

18.02.2020 3 00318.02.2020 3 00418.02.2020 3 00518.02.2020 3 006

KALENDARIUM

NA AFISZU

18.01.2021 plakat 06.01.2021 plakat

 30.12.2020 plakat 00112.01.2021 plakat

02.01.2021 plakat 00212.01.2021 plakat1 001

10.12.2020 plakat 00216.01.2021 plakat

23.11.2020 plakat 00109.11.2020 plakat 001

Przewiń na górę